Keď sa telo potí viac ako bežne, oplatí sa siahnuť po vlnených kúskoch. Vlna totiž pohlcuje vlhkosť a reguluje tak telesnú teplotu. Vďaka týmto a mnohým iným benefitom sa počas leta budete vo vlnených vecičkách cítiť oveľa pohodlnejšie.
Pohlcovanie vlhkosti
Vedeli ste, že vlna dokáže pohltiť až 35 % vlhkosti z jej vlastnej váhy? Preto keď sa telo potí v lete viac ako bežne, skvelou voľbou sú práve vlnené kúsky. Tie vlhkosť absorbujú a vďaka tomu vám pot nebude spôsobovať nepohodlie.
A keď sa povie vlna, nepredstavujte si plstnaté svetre. Z merino vlny sa vyrába mnoho praktických odevov, ako sú tričká, mikiny, spodná bielizeň či ponožky.
Mnoho kúskov sa hodí napríklad na športovanie alebo turistiku, keď je potenie nadmerné a telo si obzvlášť žiada, aby materiál vlhkosť absorboval.
Udržiava teplotu a chlad
Čítate správne, vlna je skvelá aj preto, že dokáže telo hriať a chladiť. Prirodzene, tieto benefity sa nedostavia naraz a tak, ako si možno predstavujete.
Princíp ohrievania a chladenia tela spočíva v tom, že vlna pozostáva z aktívnych vlákien, ktoré dokážu regulovať teplotu. A to tak, že sa strieda absorbovanie vlhkosti a jej uvoľňovanie.
To znamená, že keď vlákna vlhkosť absorbujú, spúšťajú tak tvorbu tepla. Naopak, keď sa vlhkosť vyparovaním uvoľňuje, dochádza k ochladzovaniu.
Ideálne prostredie na to, aby sa vlhkosť (pot) menila na paru, sa vyznačuje vyššími teplotami.
Takže ak ste si doteraz mysleli, že vlna ako taká prináša chlad, nie je to tak. Za to, že sa v lete cítime vo vlnených kúskoch pohodlne, vďačíme aktívnym vláknam a telesným výparom.
Eliminovanie zápachu
Prirodzenou vlastnosťou vlny je aj prirodzené pohlcovanie zápachu. Ako sme už spomínali, materiál dokáže absorbovať vlhkosť, v tomto prípade pot. A vďaka tomu, že zostáva pokožka suchšia, tvorí sa na nej menej baktérií, ktoré vyvolávajú zápach.
V spojitosti s týmto benefitom je dôležité povedať, že vlna dokáže aktívne pohlcovať pachy, v ktorých sa netvoria ďalšie baktérie. Oblečenie tak zostáva svieže dlhší čas.
Pachy, ktoré v materiáli zostanú, sa uvoľnia počas prania. V porovnaní so syntetickými materiálmi je toto uvoľňovanie oveľa účinnejšie. Takže po vypraní si vlnené kúsky zachovajú sviežosť a vôňu veľmi dlho.
Ochrana pred UV žiarením
Ak ste sa doposiaľ s označením UPF nestretli, teraz si túto skratku vysvetlíme. UPF z angličtiny možno preložiť ako faktor ochrany pred ultrafialovým žiarením.
Tento faktor udáva, koľko ultrafialového žiarenia (UV) odevy pohlcujú, a tým zabraňujú preniknutiu na pokožku. Platí pritom, že čím je číslo vyššie, tým viac žiarenia materiál absorbuje.
A ako to všetko súvisí s vlnenými letnými kúskami?
Ak sa rozhodnete zaobstarať si nejaké vlnené odevy na leto (ideálna je merino vlna), môžete si byť istí, že vás pred UV žiarením dostatočne ochránia. Tento materiál s hodnotou UPF 40 patrí k najlepším ochranným materiálom vôbec.
V prepočte to znamená, že prepustí menej ako 2,5 % žiarenia. Pre lepšiu predstavu už len dodáme, že najmenej spoľahlivé materiály s UPF 15 prepustia až 7 % žiarenia.
Priedušnosť
Ak sa rozhodujete, akú priadzu použiť na letný top alebo sukňu, odporúčame vám siahnuť po 100 % bavlne. Tento materiál pozostáva z organickej celulózy, ktorá dokáže odvádzať teplo z tela. Takže v kúskoch z takejto priadze vám nebude horúco a telo bude môcť dýchať.
Navyše, bavlna je veľmi ľahká a príjemná, čo je pre pokožku len ďalšie plus.
Čo sa týka konkrétnych kúskov, okrem topov a sukní je bavlnená priadza vhodná aj na detské prikrývky, šaty, šortky alebo ľahké svetríky.
Elastický a nekrčivý materiál
V mokrom stave sa vlna dokáže napnúť o 50 %, za sucha sa natiahne o 30 %. Čo je však skvelé, po uvoľnení sa opäť vráti do pôvodného stavu. Vlnené priadze sú teda elastické, prispôsobivé a dostatočne pevné, aby sa neroztrhli. Ani po čase teda nehrozí, že kúsky budú vyťahané a neforemné.
Aby si však oblečenie tieto vlastnosti zachovalo, musíte ho opatrne prať a sušiť.
Pre tých z vás, ktorí často cestujete a chcete si so sebou vziať funkčné kúsky, pokojne si do kufra pribaľte aj vlnené topy, svetríky či sukne. Totižto okrem toho, že vlna je prispôsobivá, nekrčí sa, a tak si zachováva úhľadný vzhľad.
Odolnosť
Zatiaľ čo hodváb sa bez porušenia môže ohnúť 2000-krát, vlna sa neporuší, ani keď ju ohnete 20 000-krát. To značí nielen to, že vlnené priadze sú flexibilné a elastické.
V porovnaní s inými materiálmi je ich výhodou odolnosť. Aj keď budete vlnené oblečenie používať roky, pri správnom praní a sušení bude stále vyzerať ako nové.
No a keďže je táto priadza prirodzene vlnitá, nehrozí, že sa časom roztiahne alebo zvraští. A to je len ďalší dôkaz toho, že ak chcete mať doma kvalitné letné kúsky, určite sa treba poobzerať po vlnenej priadzi.
Všestrannosť
Vlna a bavlna jednoznačne patria k najuniverzálnejším priadzam. Ich všestrannosť však nespočíva len v tom, že dlho vydržia a prinášajú maximálne pohodlie.
Za obrovský benefit vlny a bavlny považujeme tiež to, že si z týchto priadzí dokážete vyrobiť mnoho jarných a letných kúskov.
Typickými vecičkami na leto sú topy, sukne, šaty alebo ľahké svetríky, ktoré si zhotovíte napríklad zo 100 % bavlnenej priadze Alize Bella.
Na detské vecičky, akými sú prikrývka, šatôčky alebo klobúčik, vám zase odporúčame merino vlnu. Tá pohlcuje pot, zápach, je odolná voči znečisteniu a najmä je pre detskú pokožku jemná.