fbpx

Napísal 13:10 Popletky

Martina háčkuje štýlové plavky: Vlastnoručne vyrobený produkt má vždy väčšiu hodnotu ako kúpený

Najprv začínala s batohmi, teraz háčkuje predovšetkým vkusné plavky. Martina Škulecová založila značku Bavlnka.sk, ktorú prezentuje najmä na Instagrame. V rozhovore pre magazín Zápletky prezradila, kde čerpá inšpiráciu, čo všetko potrebuje k práci, ako aj to, prečo sa nebojí, že by jej výrobky časom stratili hodnotu.

Háčkovať ste sa naučili sama pomocou YouTube videí. Čo bolo vôbec prvým podnetom k tomu, aby ste sa ručným prácam začali venovať?

Áno, je to tak. Dodnes na YouTube čerpám inšpiráciu. A ak si dobre spomínam, videám predchádzalo, že mi mamina ukázala úplný základ háčkovania, čiže krátky a dlhý stĺpik. Práve ona bola tá, ktorá mňa aj sestru vždy viedla k ručným prácam a snažila sa nás naučiť, že vlastnoručne vyrobený produkt má vždy väčšiu hodnotu ako kúpený. No pochopila som to až časom.

Ako dlho trvá, kým sa zo začiatočníčky stane predajkyňa?

Predtým mi ani len nenapadlo, že moje výrobky začnem raz predávať. Všetko chce čas a keď človeka niečo veľmi baví a venuje sa danej práci dennodenne, k predaju sa môže dostať veľmi rýchlo. Ja háčkujem viac ako dva roky. S predajom som začala pred necelým rokom.

Aké rôzne kúsky zvyknete háčkovať?

Najviac háčkujem plavky a topy. Tiež aj batohy a kabelky. Viem však vyrobiť aj iné veci, ako napríklad čapice, rukavice, pufy na sedenie či detské hračky. Niekedy mi príde aj iná požiadavka a ak je to v mojich schopnostiach, idem do toho.

Martina Škulecová háčkuje takéto vkusné plavky. Zdroj: Archív M. Škulecovej

Vaše plavky sú naozaj krásne. Ide iba o štýlovku alebo sa v nich dá ísť aj do vody?

V prvom rade je to štýlovka, no v plavkách sa dá pokojne aj kúpať. Sú vyrobené zo 100 % akrylu (mikrovlákna), vďaka ktorému sa vo vode neroztiahnu, nerozpadnú a nijako nepoškodia. Treba však počítať s tým, že doba sušenia je dlhšia ako pri bežných plavkách.

Vzhľadom na to, že ide o kúsky, ktoré sú priamo na tele, musia byť zhotovené z príjemného materiálu. Akú priadzu na tieto vecičky používate?

Na plavky a topy používam výlučne priadzu Alize Diva. Perfektne sa s ňou pracuje a je príjemná. Vhodná práve na jarné a letné výrobky.

Na našom magazíne nájdu čitatelia mnoho užitočných tipov. Viete im poradiť, čo všetko okrem priadze potrebujete na zhotovenie jedného croptopu či plaviek?

Okrem priadze používam vypchávky do vrchného dielu, ktoré tam ručne všívam. Ďalej látku na podšitie spodného dielu. Tak ako je to pri bežných plavkách alebo nohavičkách, musím podšiť stred. Ihlu, niť, nožnice a háčik spomínať asi nemusím. (smiech) 

Plavky a topy háčkujem háčikom s veľkosťou dva milimetre. Ak priadzu zdvojujem, na niektoré topy používam štyri- alebo päťmilimetrový háčik.

Zdroj: Archív M. Škulecovej

Pre Startitup.sk ste uviedli, že zhotovenie jedného kúsku trvá zhruba 10 hodín. Robíte všetko sama alebo vám niekto pomáha?

Všetko robím úplne sama. A tých 10 hodín, čo som spomínala, je možno aj málo. Záleží od typu a veľkosti plaviek.

Moja práca okrem háčkovania a všívania zahŕňa fotenie, balenie, komunikáciu so zákazníčkami, odosielanie hotových výrobkov, objednávanie materiálu či hľadanie návodov. A pri tom všetkom nemám žiadnu pomoc.

Ako som naznačila, vaše kúsky pôsobia veľmi štýlovo. Kde čerpáte inšpiráciu?

Väčšinou spomínaný YouTube, prípadne Pinterest. Dievčatá však majú často svoju predstavu o farbe a type, preto sa prispôsobujem ich požiadavkám. Avšak v poslednom čase mám chuť aj na nové veci a tie si väčšinou vyhľadávam na vyššie uvedených kanáloch.

Neobávate sa niekedy, že ak sa tento trend pominie, vaše veci stratia hodnotu?

Nie, nebojím. Baví ma to a ťažko povedať, čo bude o pár rokov. Móda sa v podstate stále vracia. Vždy si poviem, že tu niečo po mne ostane. A možno si raz vnúčatá v skrini nájdu moje výrobky a budú sa nimi chváliť. Pre mňa to jednoducho nikdy nestratí hodnotu. A aj keby som už neháčkovala, vždy si spomeniem na skvelé obdobie a prácu, ktorá ma napĺňala počas materskej dovolenky. (úsmev)

Zdroj: Archív M. Škulecovej

Občas mám pocit, že Slovenky sú v obliekaní a doplnkoch konzervatívne. Ako je to s cieľovkou – je u nás dosť žien, ktoré majú o takéto kúsky záujem? Prípadne, máte zákazníčky aj zo zahraničia?

Podľa mňa je veľmi veľa žien, ktorým sa podobné produkty páčia. A nemyslím si, že Slovenky sú konzervatívne. Ale to je len vec názoru. Odkedy som začala predávať vlastné výrobky, háčkujem deň čo deň. Môj muž by vám vedel rozprávať. (smiech) Zo zahraničia som ešte zákazníčku nemala. Dôvod je možno aj ten, že keď si občas niečo sponzorujem, vždy cielim len na Slovensko.

Kedy prišiel nápad urobiť zo záľuby podnikanie a založiť si značku Bavlnka.sk?

Keď o moje výrobky začal byť záujem z môjho okolia. V každom prípade, najviac zásluhy na mojej práci má fakt, že som šla na materskú dovolenku. A som za to naozaj vďačná. Neviem si predstaviť, že by som sa počas tohto obdobia nijako nerealizovala.

Zdroj: Archív M. Škulecovej

Dá sa ručnými prácami na Slovensku vôbec živiť?

Náročná otázka. Nepovedala by som, že sa nedá. Určite sa veľa ľudí ručnou prácou uživiť dokáže. Ja som na všetko sama, nerobím túto prácu na plný úväzok, takže mne by to v bežnom živote určite nestačilo. Ale popri rodičovskej dovolenke sa nesťažujem.

Ďalšia vec je, veľa ľudí má o ručné výrobky záujem, ale nie sú ochotní zaplatiť. Mnohí nedokážu ručnú prácu oceniť, pritom je za ňou toľko práce.

Koľko jedny také plavky stoja?

Cena plaviek sa pohybuje od 50 do 70 eur. Do ceny započítavam použitý materiál, čiže priadzu, vypchávky, látku na podšitie a môj čas, samozrejme.

Vaše produkty prezentujte predovšetkým cez Instagram a Facebook. Cez sociálne siete prijímate aj objednávky. Nepremýšľali ste nad online obchodom či dokonca kamenným butikom?

Instagram je pre mňa hlavný nástroj, cez ktorý riešim úplne všetko, a myslím si, že to tak aj v najbližšej dobe určite ostane. Online obchod a butik je pre mňa nereálny. Aby som o takom niečom mohla premýšľať, musela by som mať okolo seba tím viacerých ľudí.

Zdroj: Archív M. Škulecovej

Obrovskou témou dneška je ekológia a udržateľnosť. Motivuje vás pri práci aj tento aspekt?

Určite áno. Téma ekológie a udržateľnosti je mi veľmi blízka. Napríklad aj batohy a kabelky, ktoré háčkujem, sú vyrobené z recyklovanej bavlny. Určite ale v tejto problematike nie som dokonalá. Aj ja nakupujem v bežných obchodoch. Vyrábať však kúsky, ktoré sú jedinečné a nie sú výsledkom takzvanej rýchlej módy, je pre mňa pridaná hodnota pri mojej práci.

Rozhovor pripravila: Natália Čerňancová

(Visited 6 807 times, 1 visits today)